SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Coasters 6673744
*
nr 667 3744
Coasters
+ värmeunderlägg, pläter / nysilver
Utrop:
100 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2010
kl 22:40:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 09:15:08
1
150 kr
14/11 17:04:35
1
Vinnande bud
14/11 17:22:40
1
justering av budtak
14/11 21:49:53
2
150 kr
15/11 15:42:54
3
250 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: coaster coasters glasunderlägg nysilver pläter silver värmeunderlägg ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8244 Jardiniere
silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38
*
Coasters
nr 667 3744
Coasters
+ värmeunderlägg, pläter / nysilver
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/11 09:15:08 | 1 | 150 kr |
| 14/11 17:04:35 | 1 | Vinnande bud |
| 14/11 17:22:40 | 1 | justering av budtak |
| 14/11 21:49:53 | 2 | 150 kr |
| 15/11 15:42:54 | 3 | 250 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: coaster coasters glasunderlägg nysilver pläter silver värmeunderlägg ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43 -
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8244 Jardiniere
silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38



